< View All News

National Philanthropy Day   1987–2022 Award Recipients

Share On Social:

Benjamin Franklin Award for an Outstanding Fundraising Professional

2022  Mary Panek

2021  Mary McLoughlin

2020  Shannon Small-Wilson

2019  Aaron Turner, WGVU PBS and NPR, Grand Rapids

2018  Vicki Weaver, Spectrum Health Foundation and Helen DeVos

Children’s Hospital Foundation, Grand Rapids

2017  Marcie Hillary, Hospice of Michigan, Grand Rapids

2016  Diane Lobbestael, Grand Rapids Symphony

2015  Tom Monaghan, Grand Rapids

2014  Ann Fergemann, Kalamazoo Community Foundation

2013  Michelle Rabideau, Saint Mary’s Foundation

2012  Nancy Owen, CFRE

2011  Marilyn Zack, Grand Rapids Community Foundation

2010  Robert Berkhof, Calvin College, Grand Rapids

2007  Richard Roeters, Grand Rapids

2006  Bernard S. Palchick, Kalamazoo College

2005  Alice Kemerling, CFRE, Kalamazoo

2004  Molly Parker, Grand Rapids Community Foundation

2003  Mary Louise Avery, CFRE, Grand Rapids

2002  Joyce Hecht, Grand Valley State University, Grand Rapids

2001  Brenda Hunt, Battle Creek Community Foundation

2000  Debra L. Minton, CFRE, Grand Rapids

1999  John Heerspink, Kalamazoo

1998  Eugene Proctor, Grand Rapids

1997  Gregory B. Geise, Binder Park Zoo, Battle Creek

1994  John F. Nordstrom, Hope College, Holland

1993  Dr. Marilyn Schlack, Kalamazoo Valley Community College

1992  Sr. M. Aquinas Weber O.P., Grand Rapids

1991  Richard Calkins, Grand Rapids Community College

1990  Richard R. Miller, West Michigan Shores Council Boy Scouts of America, Grand Rapids

1989  Robert DeYoung, Hope College, Holland

 

Distinguished Philanthropist Award

2022  Marlin Feyen and Ruth Posthumus

2021  Chris Andrus

2020  Sam and Jean Martin

2019  Joe and Clara Stewart Family, Battle Creek

2016  Patricia and Karl Betz, Jr., Grand Rapids

2015  Marc and Jeanne Schupan, Kalamazoo

2014  Robert and Eleanor DeVries, Battle Creek

2013  Chuck and Stella Royce, Grand Rapids

2012  Mary O’Connor, Ionia

2011  Armen Oumedian, Grand Rapids

2010  Thomas S. and Mickie Fox, Grand Rapids

2009  William and Julia Van Domelen, Kalamazoo

2008  John G. and Kathryn S. Polzin, Kalamazoo

2007  Robert and Paulette Israels, Grand Rapids

2005  Suzanne U.D. Parish, Kalamazoo

2004  James W.F. and Donna K. Brooks, Holland

2003  Jim and Ginger Jurries, Holland

2002  Leslie “Les” E. Tassell, Grand Rapids

2001  Peter P. and Pat Renucci, Grand Rapids

1999  Fred M. and Bernadine Keller, Grand Rapids

1998  G. W. and Edna Haworth, Holland

1997  Wilbur Lettinga, Grand Rapids

1996  Preston and Marjorie Kool, Battle Creek

1995  Richard and Helen DeVos, Grand Rapids

1994  Frederik and Lena Meijer, Grand Rapids

1993  Mary U. and Edwin Meader, Kalamazoo

1992  Beulah Kendall, Battle Creek

1991  Peter M. Wege, Grand Rapids

1990  James and Audrey Sebastian, Grand Rapids

1989  Edgar and Elsa Prince, Holland

1988  Genevieve U. Gilmore, Kalamazoo

1987  Peter C. Cook, Grand Rapids

 

 

Emerging Nonprofit Development Professional

2022  Kelly Jandernoa, Red Glasses Movement

2021  Rachel Humphreys, Infinity Mentoring

2020  Megan Lorenz, West Michigan Center for the Arts + Technology

2019  Ben Nyhoff, Kid’s Food Basket, Grand Rapids

2018  Stephanie Kerr-Cathey, Kid’s Food Basket, Muskegon

 

Outstanding Corporation, Foundation or

Community Organization Award

2022  Consumers Energy Foundation

2021  Meijer

2020  The McLoughlin Family Foundation

2019  Open Systems Technologies, Grand Rapids

 

Outstanding Corporation Award

2018  Lake Michigan Credit Union

2017  Perrigo Company, Allengan

2016  Howard Miller, Zeeland

2015  Steelcase, Grand Rapids

2014  BISSELL, Grand Rapids

2013  Miller Welding Supply, Grand Rapids

2010  Mill Steel Company, Grand Rapids

2009  State Farm Insurance, Kalamazoo

2008  McCrosky Marketing Communications, Kalamazoo

 

Exemplary Foundation Award

2017  Allegan County Community Foundation, Allegan

2015  Kalamazoo Community Foundation, Kalamazoo

2014  Bill and Bea Idema Foundation, Grand Rapids

2013  M.E. Davenport Foundation, Grand Rapids

2012  The Carls Foundation

2011  The Steelcase Foundation, Grand Rapids

2008  The Wege Foundation, Grand Rapids

2007  Ronald Kilgore, Dorothy U. Dalton Foundation

2006  Frey Foundation, Grand Rapids

2004  Community Foundation of the Holland/Zeeland Area

2003  Harold and Grace Upjohn Foundation

2002  Herbert H. and Grace A. Dow Foundation

2001  John E. Hopkins, Kalamazoo Community Foundation

2000  Elizabeth H. Binda, Binda Foundation, Battle Creek

1999  Fremont Area Foundation

1998  W. K. Kellogg Foundation, Battle Creek

1997  Mary Caroline “Twink” Frey, Nokomis Foundation

1996  Diana Sieger, Grand Rapids Community Foundation

1995  Patricia Johnson, Muskegon Community Foundation

1994  Upjohn Company Foundation, Kalamazoo

1993  Paul Johnson, Loutit Foundation, Grand Haven

1992  Beth Goebel, Dyer-Ives Foundation, Grand Rapids

1991  Alfred H. Taylor, Jr., The Kresge Foundation, Troy

1990  Kate Wolters, Steelcase Foundation, Grand Rapids

1989  Russell Gabier, Irving S. Gilmore Foundation

1987  Patricia Hannagan Edison, Grand Rapids Community Foundation

 

Outstanding Youth in Philanthropy Award

2022  Alice Kraatz

2021  Youth Alliance Committee of the Battle Creek Community

Foundation

2020  Cydney Warner

2019  Jenison High School Student Body

2018  Janean Couch and the Grand Rapids Community Foundation

Youth Grant Committee

2016  St. Mary’s School, Grades K-6, Westphalia

2015  Aubrey Cohoon, Grand Rapids

2014  Adeline Steele, Grand Rapids

2013  Charlie Wondergem, Grand Rapids

2009  Bernadine Mott Chapter of the National Honor Society, Comstock

2007  Kelly Wier, Grand Rapids

2006  Joseph A. Medcalf, Grand Rapids Community Foundation

2003  Hope College Dance Marathon, Holland

2002  The Casa Hogar Project at Aquinas College, Grand Rapids

2001  The Children who reside at Lakeside Treatment and Learning Center, Kalamazoo

2000  Quan Lateef, Kalamazoo

1999  Hanna R. Scheid, Grand Rapids

1998  Youth Advisory Committee of the Community Foundation of the Holland/Zeeland Area

1996  Leelanau Youth Advisory Council

1995  Kenowa Hills Junior Bankers, Grand Rapids

1994  Sean Eap, Holland

1993  Program Houses, Aquinas College, Grand Rapids

1992  Youth United Way, Kalamazoo

 

Outstanding Volunteer Fundraiser Award

2022  James Haveman

2021  Kendall Meijer

2020  John Everts

2019  Michael Bohnsack, Grand Rapids

2018  Veverly Austin, Grand Rapids

2017  Sue Den Herder

2016  Mike and Sharon Seelye, Kalamazoo

2015  Diane Barton, Allegan

2014  Brian Cloyd, Grand Rapids

2013  Meg Miller Willit, Grand Rapids

2012  Jane Patterson, Holland

2011  Christine Visner, Grand Rapids

2010  Tom Edmonds, Kalamazoo

2009  Dave and Jane Armstrong, Holland

2008  Dr. James B. Fahner, Grand Rapids

2007  Henry Holland, Kalamazoo

2006  Louise M. Fabeck, Grand Rapids

2005  Sharron Reynolds, Grand Rapids

2004  Wallson and Rebecca Knack, Grand Rapids

2004  Phil and Nancy Miller, Holland

2003  Patti Huiskamp, Kalamazoo

2002  Carl E. Ver Beek. Grand Rapids

2001  Betty Lee Ongley, Kalamazoo

2000  Blaine and Bobbie Lam, Kalamazoo

1999  Norma VanKuiken, Grand Rapids

1998  Carolyn Bailey-Marquis, Holland

1997  Susanne M. Janis, Traverse City

1996  Jeannie Miralrio, Battle Creek

1995  George Arwady, Kalamazoo

1994  H. Richard “Dick” Morganstern, Muskegon

1993  James McQuiston, Battle Creek

1992  Ann V. Parfet, Kalamazoo

1991  Elizabeth S. Upjohn, Kalamazoo

1990  F. W. “Fritz” Bennetts, Lansing

1989  Susan Gilmore, Kalamazoo

1988  Margaret “Maggie” L. Rogers, Grand Rapids

1987  Kay Vandenhaute, Lansing

 

President’s Award

2022  Grand Rapids Community Foundation

2018  Louise “Punky” Edison, Grand Rapids

2017  Jean Krohn, Battle Creek

2016  Pat McLaughlin, The Timothy Group, Grand Rapids

2015  Mitten Brewing Company, Grand Rapids

2014  Shelley Irwin, Grand Rapids

2013  Betsy Borre, Grand Rapids

2012  The Kalamazoo Promise

2011  Children’s Assessment Center, Grand Rapids

2010  Luke Eastburg, Grand Rapids

2009  Ben Richardson, Grand Rapids

2006  Kate Pew Wolters, Grand Rapids

2005  Dr. William C. Richardson, Battle Creek

2003  Sr. M. Aquinas Weber, O.P., Grand Rapids

2001  Arend Lubbers, Grand Valley State University

2000  Kellogg Company, Battle Creek

1999  Dorothy Johnson, Grand Haven

1998  William E. LaMothe, Battle Creek

1996  Bill Stoffer, Albion

1994  Gail G. and Glen C. Smith, Jr., Kalamazoo

1993  Joseph Dunnigan, Kalamazoo

1992   Ward Nay, Kalamazoo

The West Michigan Chapter Award for Excellence in Fundraising

2022  Bronson Health Foundation

2021  Family Promise of Grand Rapids

2020  Wedgwood Christian Services

2019  Gran Fondo, MSU College of Human Medicine

2018  Phoenix Society for Burn Survivors, Grand Rapids

2017  Mary Free Bed Rehabilitation Hospital Foundation, Grand Rapids

2016  Holland Home Foundation, Grand Rapids

2014  Paws With A Cause, Wayland

2013  Kids’ Food Basket, Grand Rapids

2004  St. John’s Home, Grand Rapids

2003  Hospice of Holland

2000  Starr Commonwealth, Albion

1999  Aquinas College, Grand Rapids

1998  Sherman Lake YMCA Outdoor Center, Augusta

1996  Junior League of Kalamazoo, Inc.

1995  Binder Park Zoo, Battle Creek

1993  Grand Rapids Symphony

1992  United Arts and History Council of Calhoun County

1991  Holland Home, Grand Rapids

1990  Planned Parenthood of Kalamazoo

1989  St. Cecilia Music Society, Grand Rapids

 

 

 

Discontinued Award:

Executive Leader Award

2007  Michelle Van Dyke, Grand Rapids

2006  Fred P. Keller, Grand Rapids

2005  William DeNooyer, Kalamazoo

2004   Earle S. “Win” Irwin, Grand Rapids

2003   David Frey, Grand Rapids

2002   Philip H. McCorkle, Jr., Grand Rapids

2001   Martin J. Allen, Jr., Grand Rapids

2000  Dr. James Fahner, Grand Rapids

1999  Stuart Ray, Grand Rapids

1998  Richard W. Young, Grand Rapids

1997  Joseph M. Stewart, Battle Creek

1996   John Canepa, Grand Rapids

1995   Casey Wondergem, Grand Rapids

1994  Ronald J. Davis, Kalamazoo

1993  Robert Woodrick, Grand Rapids

1992  Patrick Quinn, Grand Rapids

1991  Robert B. Tower, Kalamazoo

1990  Dr. Theodore Cooper, Kalamazoo

1989  Richard Morton, Grand Rapids

1988   John Jackoboice, Grand Rapids

1987  David Hatfield, Kalamazoo

 

 

 

Discontinued Award:

Award of Merit for Outstanding Leadership

1995   John Lore, Former CEO, NSFRE, Ann Arbor

1993   Patricia Lewis, CEO, NSFRE, Alexandra, VA

1992  Russell Mawby, Battle Creek

1991  Theodore F. McCarty, Kalamazoo

1989  John R. McFarland, Kalamazoo

1988  Howard Kalleward, Kalamazoo